niedziela, 13 marca 2016

Koło Porównawcze Europy Środkowo-Wschodniej  oraz Fundacja “Instytut Rozwoju Edukacji Obywatelskiej” przy współpracy z  Instytutem Nauk Politycznych oraz Katedrą Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego mają zaszczyt zaprosić na interdyscyplinarną doktorancko-studencką konferencję naukową:

Problemy obszaru poradzieckiego 25 lat po rozpadzie ZSRR

W 2016 roku mija 25 lat od rozpadu Związku Radzieckiego. Wydarzenie to uruchomiło wiele procesów natury społeczno-politycznej, które kształtują obecną sytuację w regionie. Podczas konferencji chcielibyśmy dokonać podsumowania tych przemian, koncentrując się w szczególności, z jednej strony na  problemach dotyczących bezpieczeństwa obszaru poradzieckiego, a z drugiej na zachodzących tam współcześnie zjawiskach o charakterze społeczno-kulturowym.

Poniżej przedstawiamy kilka bardzo ogólnych kręgów tematycznych, które wzbudzają nasze szczególne zainteresowanie.

  • wojny i konflikty zbrojne na obszarze poradzieckim
  • przewroty i rewolucje: przyczyny i skutki
  • instytucje bezpieczeństwa obszaru WNP (organizacje polityczne i gospodarcze, reżimy rozbrojeniowe i układy sojusznicze)
  • rywalizacja geopolityczna na obszarze poradzieckim (miejsce Rosji a ambicje pozostałych krajów regionu)
  • działania i interesy innych mocarstw, państw ościennych i organizacji na obszarze poradzieckiem
  • kwestie etniczne w krajach poradzieckich (przenikanie się etnosów)
  • przemiany tożsamościowe w tych państwach
  • miejsce i rola religii w społeczeństwie poradzieckim
  • miejsce języka oraz jego wpływ na kształtowanie poradzieckiej rzeczywistości
  • jak zmienia się sztuka w państwach poradzieckich (czy jest swoistą kontynuacją, czy obecne są nowe nurty?)
  • pisarz jako specyficzny przedstawiciel kultury, jego rola i miejsce w społeczeństwie

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres mailowy zsrr25lat@gmail.com do 04.05.2016 (włącznie). Poniżej znajdą Państwo formularz zgłoszeniowy:


O wynikach rekrutacji poinformujemy w dniu 08.05.2016. Liczba uczestników konferencji jest ograniczona. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru najlepszych referatów oraz odrzucenia zgłoszeń niezgodnych z tematem konferencji lub nieodpowiadających kryteriom naukowym.
Przewidywane jest wydanie recenzowanej monografii zawierającej artykuły zgodne z tematami wygłoszonych referatów. Osoby zainteresowane publikacją  proszone są o zaznaczenie tego w formularzu zgłoszeniowym. Warunkiem wydania artykułu jest czynny udział w konferencji oraz przesłanie tekstu* do dnia konferencji.

Opłata konferencyjna, w ramach której organizatorzy zapewniają materiały konferencyjne, obiad oraz poczęstunek w przerwach pomiędzy panelami, wynosi 60 zł, a dla osób zainteresowanych publikacją - 100 zł.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na naszego fanpage’a na portalu Facebook